Když doma jste i v práci

27.11.2020

Dřív jste o home office slýchali jen od známých a přátel? A teď je to i vaše realita... Ne každý má luxus vyhradit domácí kanceláři extra pokoj. Přikyvujete na souhlas? Nevadí, pomyslně si ve svém domově „vykolíkujte“ jasně daný prostor a říkejte mu PRACOVNA. A ano, jídelní stůl - který každou chvíli musíte vyklidit kvůli snídani/obědu/večeři - to není. 

Foto: Pinterest

Kde rozbít tábor jménem Pracovna?

Home office a čas mimo něj poctivě oddělujte. To abyste nebyli pořád v práci nebo naopak jednou rukou při psaní e-mailů neskládali prádlo ze sušáku. Navíc když budete sedět ve svém pracovním koutku, bude i zbytek rodiny snáz rozlišovat, kdy jste k mání a kdy vás nemají vyrušovat.

Budete se divit, ale malý pracovní stolek pod schody nebo ve výklenku pod oknem v předsíni je lepší než už zmíněný prostorný jídelní stůl. Šťastné řešení není ani sdílet pracovní stůl a tužky se svými ratolestmi. Nechcete pokaždé po skončení práce vše uklízet a poté zas vybalovat.

Foto: Master & Master

Ideální samozřejmě je, pokud najdete pro svůj pracovní stůl místo u přirozeného zdroje světla. Snazší to bude mít ten, kdo má jako pracovnu celou místnost - pak stolu dopřejte místo u okna. Nejde to? Promyslete dobré umělé osvětlení. Lampu umístětě dle toho, zda jste pravák nebo levák, abyste si při psaní nestínili vlastní rukou. 

Foto: Pinterest

Našli jste vhodný koutek? Pojďme ho zařídit

Oltářem pracovního prostoru je samozřejmě stůl. A nemusí to být a priori pracovní, klidně vyberte nějaký, který ladí vašemu oku i vašemu interiéru.

Výška pracovního stolu má být v rozmezí 650-850 mm, záleží na vaší výšce. Odborníci vycházejí z průměrné postavy mužů a žen a spočítali ideální výšku desky stolu na 720 mm. Tím se řiďte orientačně a spíš si pohlídejte, aby mezera mezi sedákem židle a horní stranou desky stolu byla 210-300 mm, pokud jste žena. A 220-310 mm, pokud jste muž.

A teď velikost desky stolu. Budete při práci jen ťukat do notebooku? Stačí vám menší stůl. Nebo potřebujete také externí klávesnici, poznámky si rádi děláte formou tužka-papír? Potřebujete si tu a tam rozložit šanony nebo vzorky? Chce to větší stůl o rozměru aspoň 120 a klidně i 150 cm.

Foto: Ikea

A pracovní židle? Záleží na čase, který na ní prosedíte. Pro dlouhé sezení investujte do ergonomické na kolečkách. 

Další nezbytnosti k ruce

Bez úložných prostor by to nešlo. Věci vršící se na stole rozptylují, zahlcují. K soustředění a příjemné produktivitě pomáhá systematičnost a čistý uklizený stůl. V menších prostorách vám stačí police na stěně nad stolem nebo šuplíky pod ním. Někdo ocení na zdi nástěnku/tabuli na nápady nebo šik organizér na drobnosti. Záplavu kabelů zkroťte díky schránce s vývody integrovanými v pracovním stole.

Na samotném stole sáhněte po pravidle rozšiřujícího se kruhu. Rozdělí vám pracovní prostor a předměty na zóny podle toho, jak často je používáte. Nejblíž po ruce máte logicky zásadní věci.

Foto: Pinterest

Barevná upejpavost

Pracovnu nebo pracovní kout stylově slaďte. A to i se zbytkem interiéru. Materiály, dekorace (které nesmí chybět!) a barvy musí lahodit vašemu oku. Energizující výrazná červená? Pestrá tapeta s nápadným vzorem? Raději ne. Při práci se potřebujete cítit vyrovnaně, soustředěně. Podpoří vás přirozené materiály - dřevo, přírodní látky, kámen, kůže... Barvy střídmé, světlé. Rušivých elementů v podobě křiklavých vzorů a doplňků se vyvarujte - strhávaly by na sebe vaši vzácnou pozornost.

Foto: Pinterest

Ale jinak se nebojte do svého pracovního prostředí promítnout své gusto a vkus. Zapojte oblíbené obrázky, s láskou si vyberte psací potřeby a další předměty, které vám budou práci zpříjemňovat. 

Foto: Pinterest

A na závěr několik tipů na sympaticky jednoduché pracovní stoly: