Garsonka – velkorysé bydlení na pár metrech

15.12.2020

Ať má váš domov 100 metrů čtverečních nebo jen 25, je svědkem plus mínus stejných událostí: vaříme zde, pracujeme, relaxujeme, spíme. I garsonka je zkrátka občas kavárnou, občas pracovnou, jindy ložnicí nebo přijímacím salonem pro návštěvy.

Do hlavního prostoru tak potřebujete dostat zóny pro všechny tyto činnosti, a to je výzva.

Foto: bosthlm.se

Extra zóna pro vaření, spaní i relax s kávou

Myslete předem na zónu pro každou jednotlivou činnost. Nejvíc metrů si nejspíš bude nárokovat zóna na spaní. Přesto pokud to jen trochu půjde, vytvořte spací kout. "Ložnici" oddělte od okolí minimálně závěsem.

Foto: Pinterest

I garsonka může být velkoryse vzdušná

Funkce je důležitá... ale pozor na vzdušnost. Do malého prostoru nepatří hromada malých dekorací a parapet zaskládaný do posledního místa drobnými pokojovkami. Pak garsonka působí neuklizeně. Je lepší zvolit jen několik větších výrazných solitérů.

Foto: bosthlm.se

Zavěste a schovejte, co se dá

Vše by mělo být možné v mžiku schovat, uklidit. Využijte stěny od podlahy ke stropu. U nábytku volte plná dvířka. Ideálně nechejte vestavěný nábytek vyrobit na míru šikovného truhláře. Je to větší investice, ale k nezaplacení. Hodí se i multifunkční nábytek. Skříň s integrovaným lůžkem, komoda s výklopným stolkem, taburet s úložným prostorem na plédy.

Co jde, můžete zavěsit. Nejen jídelní, ale také noční stolek. Skládací židle pro hosty pověste na zeď. Když budou hezké - třeba zajímavě natřené - je z nich rázem nevšední dekorace.

Foto: Pinterest

V malém prostoru promyslete i detail jako dveře. Skvěle se hodí ty se skrytou zárubní. A takové posuvné dveře nepřekáží, ani když zůstanou otevřené. 

Foto: Pinterest

A co barvy?

Volte bílou barvu v kombinaci s přírodními odstíny, hnědou nebo šedou. Milujete barvy? Zvolte jen několik barevných detailů. Barevná výraznost by se vám rychle okoukala. Prostor nezatíží také transparentní materiály a opticky ho zvětší zrcadla. Příjemně působí světlá podlaha, v malém prostoru dokáže divy. Solitérní kousky nábytku na něm působí luxusně, skoro jako výstavní objekty. 

Foto: bosthlm.se

Něco extra navíc

Malý prostor korunujte něčím nevšedním. Ohromně ho zvedne například multifunkční parapet. Může mít vestavěný prostor, může to být velkorysá knihovna nebo na něm budete lenošit s hrnkem čaje.

Foto: Pinterest

Nevíte si rady se svou garsonkou nebo maličkým bytem? Ráda vám ho navrhnu a pomůžu zařídit.